روش های تشخیص نقره از بدل

روش های تشخیص نقره از بدل

تشخیص نقره  کار بسیار دشواری است. شاید برای شما هم پیش آمده که به صورت آنلاین از فروشگاهی قطعه‌ ای نقره خریداری کنید. یا شاید یک دوست، نقره‌ ای را به شما هدیه داده که از صندوقچه‌ ی قدیمی مادرش پیدا کرده است. حتی امکان دارد در میان میراث خانوادگی خودتان شئ زیبای نقره ‌ای رنگی را یافته باشید و بخواهید بدانید که واقعاً نقره است یا نه؟ پس با ما همراه  باشید تا با روش های تشخیص نقره از بدل آشنا شوید.

نقره عنصری شیمیایی و انعطاف پذیر است. نقره‌ ی استرلینگ از ۹۲٫۵ درصد نقره‌ ی خالص و ۷٫۵ درصد فلزات دیگر و عموما مس، تشکیل شده است. این نوع نقره سخت‌ تر از نقره ‌ی خالص است. اکثر محصولاتی که پوشش نقره دارند با نقره ‌ی خالص اشتباه گرفته می ‌شوند. این نوع محصولات غالبا فقط با لایه‌ ی بسیار نازکی از نقره پوشش داده شده اند. حال به بررسی برخی روش ‌های تشخیص نقره از سایر فلزات می ‌پردازیم:

نشان حک شده:

اغلب، اقلامی که به اسم نقره‌ی استرلینگ ارائه شده و به صورت بین المللی خرید و فروش می ‌شوند دارای نشانی حک شده هستند. البته در برخی موارد خبری از نشان مذکور نیست. بنابراین برای اطمینان باید از روش‌ های دیگر بهره برد.

عیار نقره:

به کمک یک ذره ‌بین قطعه ‌ی خود را بررسی نمایید. معمولاً برخی اعداد بر روی نقره حکاکی می ‌شوند. اعدادی از قبیل، ۹۲۵، ۹۰۰ یا ۸۰۰٫ این ارقام درصد نقره‌ ی خالص آن قطعه را بازگو می کند. مثلاً وجود عدد ۹۲۵ به این معنی است که ۹۲٫۵ درصد قطعه‌ ی موجود از نقره‌ ی خالص ساخته شده است.

آهن ربا:

با استفاده از یک آهن ربای قوی قطعه ‌ی مورد نظر را تست کنید. نقره یک عنصر پارامغناطیس بوده و جذب آهن ربا نمی ‌شود. یا این که فقط واکنش اندکی نشان می ‌دهد. اگر قطعه‌ ی شما جذب آهن ربا شد باید بدانید که از نوعی فولاد جلا دیده تهیه شده است. البته فلزات دیگری هم وجود دارند که شبیه نقره بوده و خاصیت آهن ربایی ندارند. پس همواره علاوه بر این آزمایش از ترندهای دیگر تشخیص نیز استفاده کنید.

یخ:

روش تشخیص نقره با استفاده از یخ فقط مناسب آزمودن سکه یا شمش نقره است و در مورد زیورآلات نقره عملکرد چندانی ندارد. نقره بالا ‌ترین خاصیت گرما رسانی را نسبت به فلزات و آلیاژهای معمول دارد. درنتیجه، می ‌توانید تکه‌ ای یخ را در دست بگیرید و روی قطعه ‌ی نقره‌ی مورد نظرتان قرار دهید. در این صورت، درست مثل این که یخ را بر روی جسم داغی قرار داده باشید به سرعت ذوب می شود.

صدا:

وقتی بر روی جسمی که از جنس نقره است ضربه بزنید، صدای زیر و زنگ مانند زیبایی را خواهید شنید. در حالی که باقی فلزات و آلیاژها صدایی بم و گرفته تولید می‌ کنند.

مواد شیمیایی:

در برخی موارد ناچارید که نقره‌ ی مورد نظرتان را با مواد شیمیایی آزمایش کنید. این کار را حتماً با دستکش انجام دهید. چرا که ماده‌ ی شیمیایی مناسب برای این کار نوعی اسید است که می ‌تواند پوست شما را بسوزاند. دقت داشته باشید که استفاده از این روش آسیب مختصری به قطعه ‌ی شما وارد می‌ کند. اگر احتمال می ‌دهید که شئ مذکور گران ‌بها باشد، باید برای تست آن ترفندهای دیگری را استفاده کنید.

برای انجام این آزمایش ابتدا باید اسید مخصوص را تهیه کنید. این آزمایش برای تشخیص مرغوبیت و خلوص نقره به کار می ‌رود. شاید نسبت به خلوص نقره‌ ی مورد نظرتان تردید داشته و احتمال می ‌دهید که با روکش نقره یا نوعی آلیاژ روبرو شوید. در این شرایط، باید از سنگ محک نیز استفاده کنید تا فلز به کار رفته در زیر روکش را تشخیص دهید.

انجام این کار اصول خاصی دارد که نخست باید با آن آشنا شوید.

سفید کننده:

در صورتی که محل کوچکی از قطعه ‌ی خود را آغشته به مواد سفید کننده نمایید به سرعت سیاه می ‌شود. دقت داشته باشید که این مورد در باره اشیائی که روکش نقره دارند هم اتفاق می افتد.

حال، با استفاده از این ترفندها به راحتی می ‌توانید قطعه ‌ی خود را آزمایش کرده و بیش ‌تر با آن آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
×
×

سبد خرید