راهکارهایی برای براق کردن زیورآلات نقره

راهکارهایی برای براق کردن زیورآلات نقره

بسیاری از افراد به‌ویژه خانم‌ها، عاشق استفاده از ظروف و زیورآلات نقره‌ هستند. اما متأسفانه بعد از مدتی این وسایل کدر و تیره می‌شوند و شاید به ظاهر دیگر قابل استفاده نباشند. بسیاری از افراد راهکارهایی برای براق کردن زیورآلات نقره را نمی‌دانند. در این مقاله با چند روش ساده و کاربردی برای تمیز کردن نقره آشنا می‌شوید. 

نقره فلزی ضد باکتری است و میکروب ها که در مجاورت هوا قرار دارند با نشستن روی نقره اکسید می شوند و باعث لکه دار شدن شی نقره براق می شوند که البته آن لکه ها به آسانی با استفاده مداوم و لمس کردن شی نقره قابل پاک شدن است.

درخشان و براق کردن نقره جات

شیشه پاک کن :

شیشه پاک کن را روی پارچه اسپری کرده و برای تمیز کردن نقره استفاده کنید. با این کار نقره همانند روز اول درخشان می شود.


گچ :

برای جلوگیری از سیاه شدن نقره های خود می توان از چند تکه گچ در محل نگهداری نقره ها استفاده کرد. با این کار، گچ ها رطوبت موجود را جذب می کنند و باعث براق ماندن نقره ها می شوند.


آمونیاک :

برای جلا دادن به نقره جات می توان آنها را درون محلولی از یک فنجان آب گرم و نصف فنجان آمونیاک به مدت 10 دقیقه قرار داد. سپس آنها را خارج و خشک می نماییم.

سرکه :

با قرار دادن نقره جات در محلول نصف فنجان سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین در مدت 2 الی 3 ساعت و خارج نمودن و خشک نمودن آنها بطور کامل ، درخشندگی به نقره جات ما باز می گردد.


آبلیمو :

برای براق شدن نقره جات با قرار دادن آنها به مدت یک شبانه روز در محلول یک یا نصف فنجان آب و یک قاشق غذاخوری آبلیمو و نصف فنجان شیر خشک ، آنها را مثل روز اول خود برگردانید.


ورق آلومینیوم :

یک لیتر آب را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک تکه ورق آلومینیوم مخلوط کرده و بجوشانید. به مدت 10 ثانیه نقره جات را درون محلول قرار داده . لکه های تیره نقره به راحتی از بین می روند.
اگر همچنان نقره مات ماند، خمیر غلیظی با یک چهارم فنجان جوش شیرین و دو قاشق آب تهیه کرده و با اسفنج مرطوب بر روی نقره قرار داده، سپس آنرا شستشو داده و خشک کرده.

پودر ماشین لباسشویی :

یک کاسه متوسط را با ورق آلومینیوم پوشانده و درون آن را با آب داغ پر کرده و یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی را به آن اضافه کرده تا حل شود. نقره را به مدت یک دقیقه در آب قرار داده و پس از آن، نقره را خارج کرده و شسته و خشک می نماییم. به این ترتیب درخشندگی به نقره ما باز میگردد.

براق کردن زیورآلات نقره

نرم کننده مو:

برای جلوگیری از تیره شدن نقره جات، مقداری نرم کننده مو را بر روی نقره های تمیز مالیده و صبر می کنیم تا خشک شوند .


سس گوجه فرنگی :

مقداری از سس گوجه را بر روی حوله زده و آن را بر روی قسمت های تیره نقره می مالیم. برای بهتر نتیجه گرفتن به مدت 15 دقیقه نقره را با سس می پوشانیم. سپس آن را با پارچه نرم تمیز کرده می شوییم و خشک می نماییم.


نشاسته ذرت :

برای براق شدن نقره نیز می توان از خمیر نشاسته ذرت و آب استفاده کرد. این خمیر را با پارچه مرطوب بر روی نقره قرار داده و صبر کرده تا خشک شود سپس با حوله ای زبر آنرا تمیز کرده.


لازم به ذکر می باشد که اگر نقره ای که میخواهید تمیز کنید دارای نگین های طبیعی و آسیب پذیر(مانند فیروزه و..) می باشد به هیچ عنوان از این روش ها استفاده نکنید چون ممکن است به نگین جواهرتان آسیب وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
×
×

سبد خرید