طراحان  بی نظیر جواهرات لاکچری تیفانی

طراحان بی نظیر جواهرات لاکچری تیفانی

پالوما پیکاسو، السا پِرتی و جین شلومبرگر سه تن از مشهورترین طراحان جواهر شرکت تیفانی( Tiffany & Co)
هستند که طراحی های آنها تا ابد برای طرفداران و مشتریان تیفانی، محبوب باقی میماند.

پالوما پیکاسو
پالوما پیکاسو در سال ۱۹۴۹ در فرانسه به دنیا آمد. پدر او پابلو پیکاسو هنرمند مشهور و مادرش، فرانسوا ژیلو که خود هنرمند و منتقد بود. میتوان گفت خلاقیت هنری در خون پالوما پیکاسو بود. مسیر شغلی او در طراحی جواهرات، در پاریس و از سال ۱۹۶۸ آغاز شد. پالوما به عنوان طراح لباس کار میکرد، تا زمانی که گردنبند سنگ مصنوعی اش (ساخته شده از سنگهای قیمتی که از سمساری خریده بود) توجه منتقدان مد را به خود جلب کرد. این بازخورد مثبت اولیه، او را به آموزش دیدن رسمی در زمینه طراحی جواهرات ترغیب کرد. دوستش ایو سن لوران که طراح مد حرفهای لباس زنانه بود، پالوما را برای ساختن قطعات منحصر به فرد جواهر در راستای تکمیل طراحیهای خود، به کار گرفت. از آنجا، پالوما جایگاهی در برند یونانی جواهرات لاکچری، زولوتاس به دست آورد، قبل از اینکه به شرکت تیفانی منتقل شود. در سال ۱۹۷۹ توسط مدیر طراحی وقت شرکت تیفانی برای طراحی میز و سفره آرایی در نمایشگاه تیفانی دعوت شد. در سال ۱۹۸۰ پالوما اولین مجموعه جواهرات لاکچری منحصر به فردش را در تیفانی ارائه کرد.
این مجموعه تحت تاثیر نقاشی های گرافیتی که ساختمانهای نیویورک را مزین کرده بود، گرافیتی نامیده شد. او بسیار ماهرانه، این منبع الهام رها از قید و بند را به یک مجموعه جواهر به روز شده و جلا یافته از رنگهای جسورانه و خط خطی تبدیل کرد. در سال ۲۰۱۰ ،پالوما سیامین سالگرد کار در شرکت تیفانی را جشن گرفت.

السا پِرتی
السا پرتی ، در سال ۱۹۴۰ و در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و در رم بزرگ شد. از آنجا که دختر یک خانواده ثروتمند بود، به خوبی تحصیل کرد و مدرک طراحی داخلی را در میلان کسب نمود. روحیه خلاق وی در بارسلونا برانگیخته شد. جایی که با سالوادور دالی نقاش، کار کرد و تبدیل به بخشی از منابع الهام بخش هنرهای او گشت مجموعه های السا برای تیفانی، به خاطر طراحی ساده و اغوا کننده، که اغلب از نقره تمام عیار ساخته میشود، معروف است. او در این باره توضیح داده که قصد داشته است بدون زیاده روی و تغر حالت مناسب، جواهری از قطعاتی خاص به سبک هایی دست یافتنی طراحی کند که هر روز قابل استفاده باشد. یک مثال قابل توجه آن، مجموعه Yard the by Diamonds است که مشخصه آن نگین های الماس است که روی زنجیر ظریف گردنبند پخش شده است. حتی هنوز هم، مشهورترین طراحی او، قلب توخالی آویزان است. السا مهمترین منبع الهام بخش آثار خود را هنری مور مجسمه ساز مطرح میداند. آویز طرح قلب خالی وی همچنان، به عنوان یکی از طرحهای شناخته شده و مشهور تیفانی، باقی مانده است.

 

جین شلومبرگر
جین شلومبرگر در سال ۱۹۰۷ در یک خانواده فرانسوی خوشبخت که کسب و کارشان در نساجی بود، به دنیا آمد. جین مسیر شغلی خود را از طراحی دکمه برای طراح بسیار مشهور مد، السا شیپارلی در دهه ۱۹۳۰ آغاز کرد. با شروع جنگ جهانی دوم، جین داوطلب خدمت در ارتش فرانسه شد. بعد از دوران مأموریت، جین به نیویورک نقل مکان کرد و با دوستش و برادرزاده پل پایرت خیاط، نیکلاس بونگارد، یک مغازه کوچک جواهرفروشی راه انداخت. در این زمان با ویراستار مجله ووگ، دیانا وریلند آشنا شد و انجمنی از افراد صاحب شخصیت مانند بیب پالی و سمبل مد گلوریا گینس تشکیل داد.
در سال ۱۹۵۶ ،به جین یک شغل عالی پیشنهاد شد: نائب رئیس شرکت تیفانی با در اختیار داشتن دپارتمان شخصی و کنترل خلاقانه تمام و کمال برند. شرکت تیفانی قصد داشت طراحی های معاصر را در اختیار بگیرد و استعداد باورنکردنی جین، جذب برند باوقار جواهرات شد. طراحیهای جین برای تیفانی، از طبیعت الهام میگرفت. دریا و ستاره دریایی، صدفها و حتی توتیای دریایی جین را در مسیر اهدافش پیش می بردند.
یکی از شناخته شده ترین طرحهایش دستبند مینای شلومبرگر است که یکی از علاقهمندی های خاص ژاکلین اوناسیس (همسر کندی رئیس جمهور آمریکا) بود.جین همچنین دو جای نگین برای یک الماس خیلی خاص طراحی کرد. این سنگ قیمتی، یک الماس فانتزی خیره کننده به رنگ زرد بود که وزن حیرت انگیز آن ۱۲۸٫۵۴ قیراط است. جین ابتدا الماس خیره کننده را بر روی «پرنده نشسته بر سنگ» که در حال حاضر بسیار شناخته شده است، نصب کرد که در موزه هنرهای تزئینی پاریس به نمایش گذاشته شده است. سپس در سال ۱۹۶۱ ،جین، یک گردنبند با نواری از الماس طراحی کرد، که الماس تیفانی در آن به کار رفته بود، و آدری هپبورن برای عکسهای تبلیغاتی فیلم صبحانه در تیفانی از آن استفاده کرد. جین در سال ۱۹۸۷ درگذشت و طرحهای وی، برای همیشه محبوب طرفداران تیفانی باقی ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
×
×

سبد خرید